هنگامی که صحبت از ابرقهرمان*ها به میان می*آید، افراد زیادی بلافاصله به یاد شخصیت*هایی نظیر Batman ،Super Man ،Captain America و... می*افتند.از جمله اولین نام*هایی که همیشه به ذهن این افراد خطور می*کند، ابر قهرمان محبوب و شجاعی به نام SpiderMan است. این ابرقهرمان، یکی از شخصیت*های محبوب در سری کمیک*های Marvel می*باشد. مرد عنکبوتی اولین بار توسط Stan Lee در تاریخ 15 آگوست سال 1962 خلق شد و چهره*اش توسط Steve Ditko تصویرگر ماهر کمیک طراحی شد. داستان اصلی حول محور نوجوانی به نام Peter Parker می*چرخد که به طور تصادفی در طی بازدید علمی از یک نمایشگاه مربوط به عنکبوت*ها، توسط یک عنکبوت رادیواکتیوی گاز گرفته می*شود. او بعد از مدتی قابلیت*های یک عنکبوت را به دست آورده و از این لحظه به بعد، ماجراهای بی شمار وی آغاز می*شود. یکی از دلایل محبوبیت بالای مردعنکبوتی، این است که او برخلاف ابرقهرمان*های نوجوانی نظیر Bucky و Robin هیچ مربی نداشته است و تمامی مهارت*هایش را با تلاش خود کشف کرده و ارتقاء داده است.
نظیر بسیاری از ابرقهرمان*ها و ماجراهای کمیک، پای این شخصیت نیز به صنعت بازی*های ویدئویی و سینما از مدت*ها پیش باز شده است. آخرین عنوان منتشر شده برای مردعنکبوتی، بازی Spider-Man: Shattered Dimensions می*باشد که در سال 2010 توسط Beenox ساخته و توسط Activision منتشر شد. این بازی توانست با نوآوری*ها و تنوع خود، موفقیت*های زیادی را بدست آورد. اکنون Beenox دوباره دست به کار شده است و قرار است که نسخه*ی جدید این بازی را با نام Spider-Man: Edge of Time در آینده*ای نه چندان دور منتشر کند.

داستان بازی در سال 2099 شروع می*شود. در جهانی فوق مدرن و پیشرفته که انسان توانسته به تکنولوژی*های بسیاری دست یابد. در همین سال یک دانشمند Alchemax به نام Walter Sloan به دنبال به دست آوردن قدرت و ثروت، موفق می*شود تا راهی برای سفر در زمان پیدا کند و تصمیم می*گیرد تا به زمان حال (زمانی که ما اکنون در آن زندگی می*کنیم) برگردد و با علم و دانشی که از آینده به ارمغان می*آورد، جهان را به تنهایی متحول کند و ثروتمند و مشهور شود. اما هنگامی که موفق می*شود به گذشته برگردد، با کمک Anti-Venom مردعنکبوتی را می*کشد تا دیگر هیچ چیز جلوی او را نگیرد. مردعنکبوتی در سال2099 (که Miguel O'Hara نام دارد)مرگ اسپایدرمن گذشته را می*بیند و مرگش بر دنیای او نیز تاثیر می*گذارد و باعث می*شود تا جامعه و دنیای زمان خودش تبدیل به جامعه*ای پادآرمانی* شود.به دنبال این حوادث، Miguel به مردعنکبوتی در گذشته هشدار می*دهد و او را از خطر مرگ آگاه می*کند. از این لحظه به بعد، همکاری 2 مرد عنکبوتی برای جلوگیری از بی ثباتی دنیا در آینده شروع می*شود.


Edge of Time نسبت به Shattered Dimensions گیم پلی متفاوت*تری را ارائه می*دهد. در Shattered Dimensions بازیکن در نقش 4 مردعنکبوتی ظاهر میشد. این چهار نفر، هر کدام قابلیت*های متفاوتی داشتند و در پایان هر مرحله نیز با یک Boss مواجه می*شدند. اما Edge of Time رویه متفاوتی را دنبال می*کند. مراحل بازی کاملاً منسجم هستند و همانند صحنه*های یک فیلم دنبال هم ردیف می*شوند. متاسفانه در نسخه*ی جدید، دیگر از Ultimate Spider-Man و Spider-Man Noir خبری نیست. اما هنوز توانایی کنترل Amazing Spider-Man و Spider-Man 2099 و در 2 خط زمانی متفاوت (حال و آینده) وجود دارد. بر خلاف حرکات جدید بسیاری که به مبارزات افزوده شده، سبک مبارزات هیچ تغییری نکرده است و نظیر گذشته می*باشد، یکی از این حرکات Hyper Sense نام دارد که به مردعنکبوتی اجازه می*دهد تا با سرعت بسیار زیاد به پشت سر دشمنان حرکت کند و آنان را به سرعت از پای درآورد. قابلیت Accelerated Decoy (که تنها در اختیار مردعنکبوتی 2099 است) یک کپی از مردعنکبوتی را به وسط دشمنان می*فرستد و در حالی که آنان مشغول مبارزه با نسخه تقلبی او هستند، به سرعت به آنان حمله و تک به تک آنها را نابود می*کند. Challengeها نیز بازگشته*اند. بعد از اتمام هر مرحله اتاقی پر از Orb در اختیار بازیکن قرار داده می*شود که باید قبل از اتمام زمان آنها را جمع آوری کند. و دیگر همانند قبل برای دسترسی به Challengeها نیاز مجدد به عبور از یک مرحله نیست و با حمع آوردی Orb ها می*توان قابلیت*های مردعنکبوتی را ارتقاء داد. علاوه بر تمام اینها، حرکات این دو مردعنکبوتی بسیار پویاتر از گذشته شده است، تمامی پرش*ها، بالا رفتن از دیوارها، حملات و تار زدن*ها بسیار پیشرفته*تر از نسخه*های قبلی خود می*باشند. دوربین بازی در اکثر مواقع طوری در صحنه قرار می*گیرد که باعث می*شود حرکات سینمایی*تر جلوه کنند.
خوشبختانه در این نسخه، بازیکن توانایی استفاده بیشتری از قابلیت*های مردعنکبوتی را دارد. محیط*های بازی بزرگ*تر از قبل هستند و بازیکن به راحتی می*تواند با استفاده از تارها در محیط حرکت کند و به سرعت جابجا شود. همچنین با استفاده از تارها می*تواند اشیاء را بلند کرده و به سوی هدفی پرتاب کند. البته سبک مبارزه این دو شخصیت تفاوت دارد، مردعنکبوتی 2099، بیشتر قابلیت*های مبارزه از راه نزدیک را دارد و با استفاده از سپرهای محافظی که دارد به سرعت به دشمنان نزدیک می*شود و با ضربات دست و پای مرگبار خود (و با استفاده از تیغه*های مرگباری که بر روی دست و پای خود تعبیه کرده است) یک مبارزه هیجان انگیز را رقم می*زند. در حالی که مردعنکبوتی در زمان حال، توانایی مبارزه از راه دور خود را بهتر به نمایش می*گذارد و می*تواند با استفاده از تارهای خود و شکلی که به آنها می*دهد (نظیر پتک) به راحتی دشمنان را از سر راه خود بردارد. یکی از قابلیت*های بدردبخور مردعنکبوتی که در نسخه*ی قبل نیز وجود داشت، او را از خطر آگاه می*کرد و به او کمک می*کرد تا قبل از اینکه حادثه*ای رخ بدهد، مکان خود را تغییر بدهد. اکنون این قابلیت کارآمدتر از قبل، در خدمت بازیکن قرار گرفته است. همچنین Spidey Senseها به بازیکن برای حل معماها و دیدن طرف دیگر دیوارها (نظیر قابلیت Detective Mode بتمن) را می*دهد. در طول بازی دو مردعنکبوتی می*توانند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و برای ارتباط بیشتر بین دنیاها، بازی به گونه*ای طراحی شده است تا وقایعی که در یک مرحله توسط یکی از مردان عنکبوتی رخ می*دهد، بر روی دنیای دیگر نیز تاثیر بگذارد. بازیکن در طول یک مرحله می*تواند کنترل دو مردعنکبوتی را در دست بگیرد. اینکار با قرار گرفتن در نقاطی که بازی آنها را مشخص می*کند، محقق می*شود. از دیگر خصوصیت*های خوب این بازی محیط های گسترده و جالب و به دنبال آن تنوع بالای دشمنان است. زمانی که برای اتمام بازی کافی است حدود 9 ساعت برآورد می*شود.

Edge of Time یک ایده بسیار خوب است، قابلیت ظاهر شدن در نقش دو مردعنکبوتی در دو زمان متفاوت با گرافیک سل شید و گیم پلی جذاب و صداگذاری حرفه*ای (که البته اکنون به جای Neil Patrick آقای Josh Keaton صحبت می*کند)، همانند قبل تجربه*ای لذت بخش خواهد بود. هر چند که شاید Edge Of Time برای مردعنکبوتی هیچ گاه مثل بازی Arkham Asylum برای بتمن نشود، اما مسلماً برای همیشه در کارنامه مردعنکبوتی می*درخشد. اگر از تجربه نسخه قبل لذت بردید، مطمئن باشید این نسخه نیز رضایت شما را جلب می*کند.