علت عقب ماندگي، کري، لالي و لوچي چشم چيست؟

بزرگنمایی:

خبرگزاري آريا- کمبود يد علاوه بر گواتر، موجب اختلالات ديگري مانند عقب ماندگي ذهني، کري و لالي، لوچي چشم، اختلال در ايستادن، راه رفتن و رشد جسمي کودکان مي شود.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از وب دا، کارشناس مسئول بيماري هاي غيرواگير معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي فسا ضمن بيان اين مطلب گفت: يد يک ماده غذايي مورد نياز براي زندگي است که بايد به طور روزانه مصرف شود. کمبود يد باعث بزرگي غده تيروئيد که در جلوي گردن قرار دارد مي شود که به اين علامت (گواتر ) مي گويند.
فهيمه راستباف افزود: بهترين روش پيشگيري از عوارض ناشي از کمبود يد استفاده از نمک هاي تصفيه شده يد دار است.
وي با بيان اينکه در زنان باردار ابتلاء به کمبود يد، موجب مرده زايي و سقط جنين مي شود، گفت: اگر مادر کمبود يد شديد داشته باشد نوزاد او دچار عقب ماندگي رشد مغزي و جسمي شديد مي شود و قادر به راه رفتن، صحبت کردن، فکر کردن و کار کردن به طور طبيعي نخواهد بود. اگر کمبود خفيف باشد کودک در مدرسه توانايي لازم در يادگيري را نخواهد داشت و ممکن است قادر به انجام فعاليت هاي روزانه خود نيز نباشد.
اين کارشناس گفت: اکثر اختلالاتي که در اثر کمبود يد به ويژه در کودکان به وجود مي آيند دائمي و غيرقابل برگشت هستند و مهمترين کار در برابر آنها پيشگيري است. بهترين روش پيشگيري از عوارض ناشي از کمبود يد استفاده از نمک هاي تصفيه شده يد دار است.
کارشناس مسئول بيماري هاي غيرواگير معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي فسا اظهار داشت: نگهداري و ذخيره کردن نمک يد دار به مدت طولاني ( بيش از يکسال ) موجب از دست رفتن بخشي از يد آن مي شود. براي حفظ يد در نمک بايد نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف دربسته پلاستيکي، چوبي، سفالي و يا شيشه اي رنگي نگهداري کرد و جهت اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ نمک را در انتهاي پخت اضافه نمود تا يد آن در حداکثر مقدار حفظ شود.
گفتني است: از سوم تا 10 خردادماه به عنوان هفته جهاني تيروييد نامگذاري شده است .