استاد «حسن كسايي»، نوازنده*ي پيشكسوت ني، امروز 25 خردادماه پس از سال*ها دست*وپنجه نرم كردن با بيماري سرطان درگذشت.

، حسن كسايي كه در سال*هاي آخر عمر خود در كما به سر مي*برد و در منزل خود بستري شده بود، توان صحبت كردن و غذا خوردن نداشت، سرانجام اين هنرمند پيشكسوت در سن 84 سالگي ديده از جهان فروبست.

او آواز و گوشه*های موسیقی ایران را نزد استاد تاج اصفهانی و ادیب خوانساری آموخت و نِی را از «مهدی نوایی» فرا گرفت.
كسايي در سن ۲۰ سالگی نخستین اجرای تکنوازی نی خود را در دستگاه همایون در تئاتر اصفهان به صحنه برد و یک سال بعد قطعه*ي معروف «سلام» را در دستگاه چهارگاه ساخت که از معروف*ترین قطعات موسیقی ایرانی به شمار مي*آيد.
اين هنرمند در سال ۱۳۲۹ برای نخستين*بار نی را به ارکستر برد و با ارکستر رادیو ارتش اصفهان همکاری خود را آغاز کرد. در سال*های بعد با ارکسترهای متعدد رادیو به سرپرستی هنرمندانی چون ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، حبیب*الله بدیعی، محمد میرنقیبی، همایون خرم و دیگران به فعالیت خود در این زمینه ادامه داد.

از سال ۱۳۴۶، فضای کاری کسايی ابعادی جهانی پیدا می*کند و یک صفحه*ي دورو در مایه*های شور و ماهور از نوازندگی نی او به همراه تنبک جهانگیر بهشتی توسط کمپانی C.B.S فرانسه ضبط و در سال ۱۳۵۴ در نقاط مختلف جهان پخش شد.

کسايی در دهه*ي 60، به کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند سفر کرد و در چند برنامه رادیویی، به اجرای برنامه پرداخت. در سال ۱۳۶۹، تندیس او در گالری مفاخر هنری جهان در لندن نصب شد.

از کارهای اخیر حسن کسايی، می*توان به آلبوم «دختر گلفروش» با تنظیم مهرداد یزدانی و آواز علی جهاندار و گفت*وگوی «نی و تار» که حاصل همنوازی وی با شهرام میرجلالی است، اشاره کرد.