«بن كینگزلی»، بازیگر سرشناس هالیوود در فیلمی برگرفته از یك رمان پرفروش، نقش «ابوعلی سینا» ـ پزشك بزرگ ایرانی ـ را ایفا خواهد كرد.

براساس اخبار به دست آمده از بازار فیلم جشنواره* كن، رمان پرفروش «پزشك» نوشته*ی «نوآ گوردون» به زودی مورد اقتباس سینمایی قرار خواهد گرفت و «بن كینگزلی»، بازیگر آمریكایی برنده*ی اسكار در این فیلم نقش «ابوعلی سینا»، پزشک نامدار ایرانی و فیلسوف ـ دانشمند مشهور جهان اسلام را بازی خواهد كرد.

رمان «نوآ گوردون» درباره*ی یك پزشك در قرن یازدهم میلادی است كه به سراسر اروپا سفر می*كند و مردم را درمان می*كند.

«تام پین» كه بیشتر برای بازی در سریال تلویزیونی «شانس» شهرت دارد، در این پروژه نقش «راب كول» را ایفا می*كند؛ یك پزشك در قرن یازدهم كه سعی می*كند به حقیقت بیماری*ها و درمان علمی آن*ها دست پیدا كند.

به گزارش هالیوود ریپورتر، «استلان اسكارسگارد» نیز كه اخیرا در فیلم پرفروش «انتقام*جویان» بازی كرده است، در فیلم «پزشك» نقش اولین استاد «راب كول» را ایفا خواهد كرد.

گفته می*شود «اولیویر مارتینز»، بازیگر فرانسوی نیز در حال انجام مذاكرات پایانی برای گرفتن نقش «شاه علاءالدوله»، حاكم اصفهان در زمان قاجاریان است.«فیلیپ استولزل»، كارگردان آلمانی كه «صورت شمالی» و «گوته جوان عاشق» را در كارنامه كاری خود دارد، پروژه*ی فیلم «پزشك» را كارگردانی می*كند. فیلمنامه*ی این اثر اقتباسی را «جان برگر» به نگارش درخواهد آورد.

كمپانی فیلم «هاوس پاكسوموندر» كه در پروژ*ه موفق «هیوگو» همكاری داشت، تولید جلوه*های ویژه «پزشك» را در دست گرفته است.

«بتا سینما» حق پخش بین*المللی این فیلم را در جشنواره*ی فیلم كن به معرض فروش گذاشته است. فیلمبرداری این پروژه از ماه آینده*ی میلادی در مراكش و آلمان آغاز می*شود.

بن کینگزلی كه قرار است در این فیلم نقش «ابوعلی سینا» را بازی كند، یکی از هشت بازیگر آسیایی*الاصلی است که نامزد دریافت جایزه اسکار شده و بعد از «میوشی یومیکی» دومین بازیگر آسیایی*الاصلی است که این جایزه را برده است. وی كه در سال 2008 از دانشگاه « هال» دکترای افتخاری ادبیات دریافت کرد.

وی بازیگر فیلم*های سرشناسی چون «فهرست شیندلر» و «جزیره شاتر» است كه در سال 1998 رییس هیات داوران جشنواره فیلم برلین بود.