[Only registered and activated users can see links. ]


تیم کشتی آزاد و فرنگی ایران پس از یازده سال – که مسابقات جهانی برگزار نمی شد- در پیکارهای جهانی مجارستان به میدان خواهند رفت.
آزادکاران طی روزهای اول و دوم شهریور ماه به روی تشک*های سالن شهر زومباتلی می روند، از همین رو ما در فاصله یک روز تا شروع مسابقات با اکبر فلاح پیشکسوت با اخلاق کشتی کشورمان که دیدگاه های فنی*اش همواره در مورد کشتی آزاد درست از آب درآمده و پیش از این نیز موفقیت تیم نوجوانان در آسیا و جوانان در جهانی را پیش بینی کرده بود به گفت و گو پرداختیم.

در ادامه مصاحبه خبرنگار کشتی برنا با قهرمان اسبق جهان را می خوانید:


*تیم کشتی آزاد نوجوانان کشورمان پس از یازده سال در مسابقات جهانی به میدان خواهد رفت، فکر می کنید این تیم که به تازگی و بعد از چند سال قهرمان آسیا شد در مجارستان چه نتیجه ای کسب کند؟
-روسیه حریف اصلی ما در جهان است. مسابقات نوجوانان جهان یازده سال برگزار نشده و این می تواند برگ برنده ای برای ما باشد تا در بهترین موقع روس*ها را شکست داده و بر سکوی جهانی قرار گیریم.موفقیت در مجارستان دور از انتظار نیست. تیم خوبی در نوجوانان داریم، مربیان خوب کار کرده اند و دیدیم که در آسیایی هم بعد از چند سال قهرمان شدند.
روس ها مدیریت و برنامه ریزی خوبی نسبت به ما دارند، برای همین اگر مسابقات نوجوانان در این چند سال برگزار می شد کار ما بسیار سخت شده و احتمال موفقیتمان کاهش می یافت؛ اما عدم برگزاری مسابقات در چند سال اخیر باعث شده تا آنها نیز علاوه بر مدیریت و برنامه ریزی نچندان دقیق، شناخت کافی از رقبا نداشته باشند و همین موضوع برگ برنده ای برای ما به حساب آید.

*به نظر شما بعد از یازده سال عدم برگزاری مسابقات و تغییر قوانین در این چند سال اخیر، مسابقات کشتی نوجوانان نسبت به گذشته در چه شرایطی دنبال می شود؟
-این درست که طی یازده سال گذشته مسابقات جهانی برگزار نشده و مسابقات جهانی شرایط متفاوتی نسبت به سایر رقابت ها دارد؛ اما نباید فراموش کنیم که در این سال*ها، مسابقات آسیایی، تورنمنت ها و رقابت*های داخلی برگزار شده و نوجوانان با قوانین جدید و در شرایط امروز کشتی گرفته اند.مسابقات جهانی نوجوانان جنگی است که با یازده سال وقفه مجددا از سر گرفته خواهد شد و ما باید سعی کنیم از همین رده سنی کار خود را با موفقیت آغاز کنیم.

*در ترکیب تیم آزاد نوجوانان برای جهانی نسبت به آسیایی یک تغییر بوجود آمده و مجتبی مرادی جایگزین پدرام جمشیدی که در آسیایی طلا گرفت شد، آیا این تغییر و جابجایی با توجه به اینکه جمشیدی در تایلند طلا گرفته بود، درست است؟
-پدرام جمشیدی برای تیم سایپا کشتی گرفته و من به خوبی با او آشنا هستم. او و امامی در رقابت*های تهران مبارزات خوبی داشتند و نشان دادند که در سطح جهانی هستند؛ اما ما نباید فراموش کنیم که محمد طلایی امتحان خود را پس داده و خوب می داند که چکار می کند. احتمالا طلایی در خصوص جابجایی این دو کشتی گیر خوب فکر کرده است و ما نیز با توجه به توانایی های طلایی حاصل این تصمیم او را در جهانی خواهیم دید.

*همانطور که نوجوانان پشتوانه*ای برای جوانان و این رده سنی خود پشتوانه*ای برای بزرگسالان به حساب می*آیند بهتر نیست حالا که مسابقات نوجوانان جهان نیز از سر گرفته شده است پشتوانه*ای برای این رده سنی داشته باشیم؟
-ما باید کشتی در رده نونهالان که نادیده گرفته شده است را مجددا راه اندازی کنیم، همانطور که از نام این رده سنی مشخص است نونهالان همچون نهالی هستند که در حال رشد بوده و باید مراقب باشیم که این افراد "کج" رشد نکنند.همانطور که اگر ما در نوجوانان خوب کار نکنیم جوانان خوبی نداشته و در ادامه تیم ملی قدرتمندی نخواهیم داشت این عدم توجه به نونهالان برای ما مشکل ساز خواهد شد، همین طور که الان این مشکل تا حدودی احساس می شود.فدراسیون بر این باور است که نونهالان فقط باید بازی کنند در صورتی که این طور نیست. اگر ما در نونهالان کار نکنیم کار در رده های بالاتر برای خودمان سخت خواهد شد. ما در این چند سال فرصت را از دست دادیم؛ اما عیبی ندارد، چرا که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است و ما باید از همین امروز کار در این رده سنی را مجددا شروع کنیم.

*اما بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که نباید به نونهالان و حتی نوجوانان فشار زیادی وارد کنیم تا این افراد زود اشباع نشده و قید کشتی و کشتی گرفتن قبل از رسیدن به رده بزرگسالان را نزنند.
-این حرف درست است. منظور من هم این نیست که در تمرینات به نونهالان یا نوجوانان فشاری را که به یک جوان یا بزرگسال باید وارد شود را وارد کنیم، منظور من این است که این افراد مورد پوشش قرار گرفته و اشتباهات و مشکلاتشان حل شود.
باید مشکلات فنی را در این سنین بر طرف کنیم تا وقتی کشتی گیر به رده بالاتر می آید آماده افتخارآفرینی شود، نه اینکه تازه شروع به رفع اشکال کند.
بعضی از مربیان فشاری را که یک بزرگسال باید متحمل شود را به یک نونهال یا نوجوان وارد کرده و خواستار این می شوند که شاگرد کیلوهای زیادی از وزن بدن خود را کم کنند که همین موضوع باعث می شود تا عمر قهرمانی کشتی گیر کوتاه شد و خیلی زود دور کشتی را خط کشیده و در اکثر مواقع حتی به رده جوانان هم نرسد.

*چه کسی یا گروهی باید دست به کار شده و به آموزش درست نونهالان بپردازند؟
-همین انستیتو فدراسیون کشتی و کمیته مربیان. این کمیته باید بداند و ببیند که چه چیزی از نونهالان می خواهد، البته قبل از هر چیز باید یک مدیریت درست وجود داشته باشد، چرا که بحث نونهالان یک بحث حساس است.
وقتی مدیریت اعتقادی به نونهالان ندارد ابتدا باید دیدگاه خود را عوض کرده و بعد سعی به هدایت زیر مجموعه های خود کند.

*شما امسال را سال خوبی برای کشتی ایران می دانید؟
-در گفت و گویی هم که پیش از این داشتیم من به این موضوع اشاره کردم که امسال در رده سنی نوجوان و جوانان نتایج خوبی کسب شده است. نوجوانان در جهانی هم می تواند موفق عمل کند.تیم بزرگسالان هم بدون حاشیه کارها را پیش می برد و امید می رود بتواند در جهانی استانبول نتیجه خوبی به دست آورد.امسال ما شاهد برگزاری مسابقات انتخابی بودیم و همین موضوع کمک زیادی به مربیان و فدراسیون کرد تا بدون مشکل برنامه*های خود را دنبال کنند. با برگزاری انتخابی*ها قهرمانان و مربیان سازنده هم تکلیفشان روشن شد.

*می دانیم که شما به عنوان یک آزادکار دوست ندارید در خصوص کشتی فرنگی حرفی بزنید؛ اما ما با این وجود به عنوان یک پیشکسوت و کارشناس می خواهیم نظرتان در خصوص عدم رفتن حمید سوریان به مسابقات جهانی را بدانیم؟
-حمید سوریان همانطور که سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی متوجه شده بود باید سالی یک بار وزن کم کرده و به مسابقات جهانی می رفت.این روش جواب داده و حمید که وزن زیادی نسبت به 55 کیلوها دارد توانسته است پنج مدال طلای جهانی را کسب کند؛ اما متاسفانه امسال او را بعد از جهانی به بازی*های آسیایی اعزام کردند و همین کاهش وزن و شکست در این مسابقات باعث شد تا سوریان دچار مشکل شود.

*این درست همان کاری بود که "یوردانف" انجام می داد. روباه پیر بلغارها نیز سالی یک بار در مسابقات حاضر می شد و بهترین عنوان را هم کسب می کرد.
-یوردانف و سوریان استثناهایی هستند که کمتر در تیم*ها پیدا می شوند، پس باید شرایط ایده آلی برای آنها مهیا شود، هر چند این حضور آنها باعث می شود تا نفرات بعدی کمتر رنگ دو بنده تیم ملی را دیده و به حق خود برسند.آن زمان که یوردانف کشتی می گرفت بلغارها اعلام کرده بودند دیگر احتیاجی به کشتی گیر در این وزن نداریم، چرا که یوردانف تمام افتخارات را برای ما کسب می کند.البته من دوست ندارم در خصوص کشتی فرنگی نظری بدهم، چرا که خودم را محق نمی دانم؛ اما در کشتی آزاد چرا.به هر حال اگر انتقادی صورت می گیرد از روی دلسوزی است، هر چند کمتر کسی پیدا می شود که انتقادپذیر باشد.
پس بهتر است اگر هم انتقاد سازنده هست به زبان نیاوریم تا احیانا حاشیه ای در آستانه اعزام تیم های ملی به مسابقات جهانی به وجود نیامده و نمایندگان کشورمان بتوانند نتایج مطلوبی کسب کرده و ما نیز متهم به جنجال سازی نشویم.
به هر تقدیر شرایط حساسی است و باید با احتیاط پیش رفت.