پیام افراز

جنایات داعش

خرید کارت شارژ rightelrecharge

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: راه های کسب درآمد از وبلاگ

1. Top | #1

شماره عضویت
    1012
    عنوان کاربر
    Junior Member
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر ها
    0
    تشکر شده 2 بار در 1 ارسال.

8ht01c راه های کسب درآمد از وبلاگ

مهدیکا:
    آقای علیرضا جلیلی عزیز، بعد از گذشت ۱۰ سال از عمر سرویس های وبلاگ ایرانی در حالی که میلیون ها وبلاگ پارسی ایجاد شده اند، هنوز هم وقتی صحبت از[Only registered and activated users can see links. ] می شود، همه به یاد نحوه ایجاد یک وبلاگ در بلاگفا و بلاگ اسکای و یا نهایتا روش کار با وردپرس می افتند و کمتر صحبت از تعیین استراتژی های تولید محتوا و کسب درآمد از وبلاگ مطرح می گردد، در این میان حضور شما به عنوان یکی از معدود افرادی که به آموزش وبلاگ نویسی حرفه ای پرداخته و در این زمینه کتاب می نویسند یک حضور طلایی و ارزشمند است، انگیزه اصلی شما برای پرداختن به آموزش وبلاگ نویسی حرفه ای چیست؟‬
    علیرضا جلیلی: همانطور که در قسمت [Only registered and activated users can see links. ] هم نوشته ام انگیزه من از راه اندازی پراب و ترجمه کتاب وبلاگ نویسی حرفه ای و بطور کلی آموزش وبلاگ نویسی حرفه ای و کسب درآمد از طریق وبلاگ نویسی در جستجوی یافتن پاسخ برای این سوال بود که چرا وبلاگ های فارسی که بعضا هم دارای محتوای چند برابر نسبت به وبلاگ های خارجی هستند، درآمدی ندارند یا اگر هم درآمدی داشته باشند، درآمد آنها واقعا شایسته این وبلاگ ها نیست. در تلاش برای یافتن پاسخ این سوال به وبلاگ [Only registered and activated users can see links. ]راهنمایی شدم. می توان گفت دارن رز [Only registered and activated users can see links. ]است و فقط از یکی از وبلاگ هایش که در مورد آموزش عکاسی دیجیتال است، سالانه بیش از ۲۵۰ هزار دلار درآمد دارد. با مطالعه وبلاگ پروبلاگر متوجه شدم دارن[Only registered and activated users can see links. ]دارد که در اوایل سال ۲۰۱۲ ویرایش سوم آن چاپ شده است و پروفروشترین کتاب وبلاگ نویسی در آمازون در سه سال گذشته می باشد. با مطالعه این کتاب متوجه شدم واقعا نکات ریزی هستند که متاسفانه وبلاگ نویسان ما آنها را رعایت نمی کنند. بنابراین تصمیم گرفتم این کتاب را ترجمه کنم و آنرا از طریق پراب ارائه کنم و در حقیقت می خواهم با پیاده سازی نکاتی که در این کتاب مطرح شده است در پراب آنها را آزمایش کرده و در اختیار وبلاگ نویسان ایرانی قرار دهم. امیدوارم روزی را شاهد باشیم که وبلاگستان فارسی که قسمت عمده محتوای فارسی را تولید می کند به جایگاه شایسته خود برسد.‬
    مهدیکا:همانطور که مستحضرید سن وبلاگ نویسی پایین اومده و اکثر فعالان وب در ایران متولدین دهه هفتاد هستند در این شرایط برای بنده بسیار جالب بود وقتی متوجه شدم جنابعالی متولد سال ۱۳۵۵ هستید، بسیاری از هم سن و سالانتان حتی ایمیل هم ندارند اما شما نه تنها با اینترنت آشنایی کامل دارید بلکه راهنمای فعالان دهه هفتاد نیز بوده و مسیر را به آنها نشان می دهید، آشنایی و علاقه شما به اینترنت از کجا شروع شده که اینطور به آن وفادار مانده اید؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫من از حدود سال ۱۳۷۸ کار با اینترنت را در دانشگاه آغاز کردم و وفاداری من به اینترنت به این نکته بر می گردد که واقعا می توان هر چیزی را از اینترنت پیدا کرد. الان هم با سرویسهای نظیر سرویس ترجمه گوگل حتی می توان از اطلاعاتی که به سایر زبانها است نیز استفاده کرد، شاید خیلی از همسن و سالان من بخاطر اینکه در زبان مشکل دارند نتوانسته اند از اینترنت استفاده کنند، چون واقعا زمانی که من استفاده از اینترنت را شروع کردم مشاهده صفحات فارسی در اینترنت بسیار برای ما جالب بود و سایتها بیشتر به زبان انگلیسی بودند ولی من واقعا در اوایل به کمک دیکشنریهای چاپی بعدها به کمک نرم افزارهای دیکشنری مثل بابیلون و الان هم با کمک[Only registered and activated users can see links. ]سعی کردم از اطلاعات موجود در اینترنت استفاده کنم. در حالت کلی اینترنت واقعا به مفهوم دریا که نه یک اقیانوس است و اگر روش جستجو را بلد باشی می توانی اطلاعات خیلی مفیدی بدست بیاوری به رغم اینکه بعضی ها اعتقاد دارند در اینترنت فقط می توان اطلاعات سوخته و به درد نخور بدست آورد.‬
    مهدیکا: ‫شما دانشجوی کامپیوتر بودید آقای جلیلی عزیز؟ در کدام دانشگاه تحصیل می کردید؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫نه ساخت و تولید در دانشگاه شهید رجایی تهران‬

مهدیکا: ‫اولین وبلاگ یا سایت خود را با چه موضوعی و در چه سالی آغاز کرده اید؟‬

علیرضا جلیلی: ‫اولین وبلاگ من در مورد فناوری اطلاعات و ارتباطات بود و بر روی سرویس پرشین بلاگ راه
    اندازی کردم و حتی یکی از پستهایم هم با عنوان “خانه های هوشمند” توسط روزنامه همشهری آن زمان
    چاپ شد. فکر می کنم اوایل سال ۱۳۸۰ این وبلاگ را راه اندازی کرده بودم. بعدها هم وبلاگ هایی با موضوع

ساخت و تولید(رشته تخصصی خودم) و یک وبلاگ هم در زمینه نوآوریهای آموزشی بر روی بلاگفا ایجاد کردم و

بعضی از مواقع مطلبی را روی آن می نویسم. وبلاگ نوآوریهای آموزشی از زمانی شکل گرفت که توانستم در
    اولین جشنواره ملی نوآوریهای آموزشی برگزیده شوم. ولی متاسفانه این وبلاگ هم به سرنوشت محتوم

سایر وبلاگ های فارسی دچار شد و به روز نمی شود. فکر می کنم کسب درآمد می تواند انگیزه خیلی قوی

برای ادامه کار یک وبلاگ باشد.‬
    مهدیکا: آقای علیرضا جلیلی عزیز، درحالی که اکثر وبلاگ نویسان، وبلاگ نویسی را به عنوان یک سرگرمی مفید و مورد علاقه شان دنبال کرده و هیچگاه به وبلاگشان به عنوان یک منبع درآمد نگاه نکرده اند، تمرکز شما روی کسب درآمد از وبلاگ است، چرا باید از وبلاگ درآمد داشته باشیم؟‬
    [Only registered and activated users can see links. ] ‫شاید به نوعی به این سوال هم بصورت ضمنی پاسخ دادم که کسب درآمد می تواند مهمترین انگیزه برای ادامه کار وبلاگ نویسی باشد. تولید محتوا کار خیلی سختی است. ببنید یک مثال می زنم برای تولید یک پست ۶۰۰ تا ۸۰۰ کلمه ای که واقعا رویش تحقیق کرده باشیم فقط برای انتشار یافته هایمان بصورت یک پست و سازماندهی آن ها شاید بیش از دو ساعت زمان لازم باشد دقت کنید فقط سازماندهی پست را می گویم و ممکن است تحقیق، ترجمه و گردآوری و گلچین مطالب خودش چند برابر زمان لازم داشته باشد. از طرف دیگر اکثر وبلاگ نویسهای سرگرمی کار کپی و پیست انجام می دهند و اصطلاحا به کنترل سی و کنترل وی علاقه شدیدی دارند. این وبلاگ ها نمی توانند مثل یک وبلاگ حرفه ای روی درآمد تمرکز کنند و ما هم هر جا در پراب از راه اندازی وبلاگ صحبت کرده ایم منظور ما ایجاد وبلاگ های حرفه ای و تخصصی بوده است نه وبلاگ های شخصی و سرگرمی. یک وبلاگ تخصصی که روی یک زمینه هر چند کوچک تخصصی تمرکز کرده باشد بعد از مدتی می تواند شبکه ای از مخاطبان علاقمند و متخصص را در آن زمینه گرد آورد و محصولات و خدمات خود را به آنها ارائه کند و از طریق وبلاگ خود را به درآمد برساند. به عنوان مثال یک وبلاگ در مورد پرنترها و یا ماشین چمن زنی و …‬
    ‫مهدیکا: چه راه هایی برای کسب درآمد از

وبلاگ وجود داره؟ آیا راهی جز تبلیغات هم هست؟‬

علیرضا جلیلی: ‫اجازه بدهید این سوال شما را بصورت کامل جواب دهم. بطور کلی روشهای درآمدزایی از

وبلاگ به دو دسته تقسیم می شوند. روشهای مستقیم و روشهای غیرمستقیم. منظور از روشهای مستقیم
    روشهایی هستند که ما از خود وبلاگ درآمد کسب می کنیم و در روشهای غیرمستقیم ما به کمک وبلاگ
    محصولات خودمان را می فروشیم. به عنوان مثال شما می توانید وبلاگی را در نظر بگیرید که محتوای
    باارزشی تولید می کند و در نتیجه محتوای آنها برای همه قابل دسترس نیست و فقط افرادی می توانند از آن محتواها استفاده کنند که به عضویت وبلاگ درآمده باشند و حق عضویت و یا آبونمان را پرداخته باشند. در
    مورد روشهای غیرمستقیم مثلا نویسنده ای را در نظر بگیرید که کتابی را ترجمه و یا تالیف کرده است ایشان یک وبلاگ و یا وب سایتی راه اندازی می کنند و مطالبی را از فصلهای مختلف کتاب در این وبلاگ قرار می دهند و یا فصلهایی از کتاب را بصورت نمونه برای دانلود روی سایت قرار می دهند و مخاطبان با مطالعه آن مطالب و بارگذاری آن فصلها مجاب به خرید کتاب می شوند. البته اکثر سایتهای خارجی به دلیل اینکه در آنها
    قانون کپی رایت اجرا می شود نسخه کامل کتابهایشان را بصورت الکترونیکی هم جهت فروش در سایت قرار می دهند. در کتاب وبلاگ نویسی حرفه ای یک فصل به روشهای درآمدزایی از وبلاگ اختصاص یافته
    است.‬
    ‫مهدیکا: در کشور ما بیشتر از کدام روش بهره می برند و چرا؟
    علیرضا جلیلی: ‫در ایران که بیشتر روی تبلیغات تمرکز کرده اند و شاید هم عده ای محصولات خودشان و دیگران را بفروشند‬ البته ممکن است این محصولات با وبلاگ و یا سایت هم غیرمرتبط باشه.

مهدیکا:
    گاهی تبلیغات بیش از حد یک وبلاگ علاوه بر کاهش سرعت، بازدیدکننده رو هم فراری میده، به نظر شما میزان استاندارد تبلیغات در یک وبلاگ یا سایت چقدر هست و چطور میشه مطمئن شد که تبلیغات ما موثر بوده و آزار دهنده نیستند؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫تبلیغات در وبلاگ شرایطی دارد که با رعایت آنها می توان از تاثیر آنها مطمئن شد.اولا باید

حتما تبلیغات ما مرتبط با محتوای وبلاگ باشد نه اینکه به عنوان مثال یک سایت دانلود انواع ساعت ، کلاه و تی شرت و … را تبلیغ

کند. به عنوان مثال یک تبلیغ مرتبط برای یک سایت دانلود می تواند تبلیغ مجموعه های نرم افزاری باشد که بر روی سی دی یا دی وی دی عرضه می شود. نکته دوم این است که تبلیغات زیاد آزار دهنده است. اکثر کاربران به کمک افزونه ها و یا با استفاده از قابلیتهای خود مرورگرها نمایش فایلهای گیف را که معمولا بنرهای تبلیغاتی در این فرمت است مسدود می کنند. من فکر می کنم اگر تعداد تبلیغات کم باشد ولی هزینه قرار دادن آنها در سایت بالاتر باشد بهتر است. البته نکته دیگری هم که باید در نظر داشت این است که آیا از همان شروع بکار وبلاگ باید روی آن بنرهای تبلیغاتی قرار داده شود و یا بعد از جذب
    مخاطب به اندازه کافی باید این کار را انجام داد؟ در مورد این سوال نظرها متفاوت است و بعضی ها معتقدند از همان استارت آپ
    بلاگ باید تبلیغات هم در صفحات قرار داده شود و بعضی هم خلاف این را می گویند. بحث در مورد تبلیغات در وبلاگ زیاد است تعدادی از آنها را در کتاب وبلاگ نویسی حرفه ای، دارن رز اشاره کرده اند و تعداد
    ی را هم
    در پرا
    ب مطرح ک
    رده ایم

این سوال را خیلی کلی مطرح کرده اید و فکر می کنم جواب دادن به این سوال به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.‬
    مهدیکا: جنابعالی هدف از راه اندازی پروب رو کمک به وبلاگ نویسان برای کسب درآمد عنوان کردید اما
    آیا خودتان نیز از پروب کسب درآمد دارید؟
    علیرضا جلیلی: ‫نه هنوز‬
    مهدیکا: ‫برنامه ای هم ندارید برای کسب درآمد؟
    علیرضا جلیلی: ‫چرا‬، می خوام کتاب وبلاگ نویسی حرفه ای را ارائه کنم‬
    ‫خدمات مشاوره، خدمات سئو، راه اندازی وبلاگ های حرفه ای
    مهدیکا: پردرآمدترین وبلاگ نویسان دنیا چه کسانی هستند و شیوه کسب درآمدشان چیست؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫در یکی از پستهای پراب[Only registered and activated users can see links. ] را معرفی کرده ام که دوستان می توانند به آنجا مراجعه کنند. ولی فکر می کنم در اینجا بهتر باشد پردرآمدترین وبلاگ در سال ۲۰۱۱ را معرفی کنیم.[Only registered and activated users can see links. ] روزانه بیش از ۳۰ هزار دلار درآمد دارد و ارزش آن بیش از ۲۱ میلیون دلار تخمین زده می شود‬.
    مهدیکا: ‫ درآمد قابل توجهی هست، راه کسب درآمد هافینگتون پست چیه؟ و چطور تونسته به اینجا برسه؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫تولید محتوای منحصر بفرد بطوری که مجلات و روزنامه ها با پرداخت هزینه حق انتشار چاپی آنرا می گیرند‬ و البته تبلیغات هم که اصلی ترین راه است‬، ظاهرا حدود ۲۰۰ نفر در سرتاسر دنیا نویسنده داره و اخبار علمی و فناوری را دست اول منتشر می کنه.
    ‫مهدیکا: آیا در بین وبلاگ نویسان ایرانی هم الگوهای موفقی برای کسب درآمد از وبلاگ وجود داره؟
    علیرضا جلیلی: ‫شرایط ایران با دنیا در این مورد متفاوت است. چون درآمد اکثر وبلاگ های موفق مشخص نمی شود نمی توان ازلحاظ درآمد الگوی موفقی را در بین وبلاگ های ایرانی مشخص کرد. ولی مثلا از لحاظ تعداد اعضا وبلاگ یک پزشک وبلاگ موفقی است چون بیش از ۲۷۰۰۰ نفر مشترک دارد.‬

مهدیکا: ‫
    وبلاگ[Only registered and activated users can see links. ] راه درآمد دیگری هم دارد؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫نه دکتر مجیدی هم نوشته که اصلا به کسب درآمد از یک پزشک فکر نمی کنه ولی با این حال بازم تبلیغات می

پذیره، ‫نمی دونم‬ ولی به نظرم وبلاگی میتونه از تبیغات درآمد داشته باشه که روی یک زمینه تمرکز کنه‬ نه روی زمینه های

متعدد‬.
    ‫مهدیکا: آقای علیرضا جلیلی عزیز، چند سال پیش زمانی که در حال چت با یکی از دوستان بودم، ایشان فیس بوک را به

عنوان یک سایت خوب به بنده معرفی کرده و گفتند با عضویت در این سایت می توانی اس ام اس رایگان بفرستی، اولین بار بود
    که نام فیس بوک را می شنیدم، زمانی که در آن عضو شدم چندان جذبم نکرد و آن را رها کردم، دو سال گذشت و در این دو سال یک بار هم نام فیس بوک را نشنیدم اما بعد از آن شاهد رشد جهشی فیبس بوک بودم، به نظر می رسد سایت های موفق دنیای اینترنت از همان روز اول موفق نبوده اند، سالها ناشناخته بوده اند، پشتکار داشته و با تحلیل و کار روی بازخوردهای مخاطبینشان بزرگ شده اند، اما وقتی معروف می شوند خیلی ها فکر میکنند موفقیت آنها فقط به خاطر یک ایده بوده و یک شبه حاصل شده است، ایده های زیادی در دنیای اینترنت ظهور کرده و بعد از مدتی به علت عدم پشتکار فراموش می شوند، از نظر شما یک سایت برای رسیدن به موفقیت و کسب درآمد چند ماه باید صبر کند؟ و برای رسیدن به صبوری و پشتکار چطور باید برای خود انگیزه ایجاد کنیم؟‬

علیرضا جلیلی: ‫دارن رز در کتاب وبلاگ نویسی حرفه ای حداکثر زمان مورد نیاز برای رسیدن یک وبلاگ به درآمد کامل را ۳۳ ماه ذکر می کنند.البته نمی دانم که این رقم را چگونه به دست آورده اند. دارن در سرگذشت خودش نوشته در زمان برگزاری المپیک سیدنی بیش از ۱۵ عدد وبلاگ داشته است ولی الان ایشان ۳ عدد وبلاگ دارند. به نظر من موفقیت یک وبلاگ بستگی به بکر بودن ایده آن دارد. ممکن است یک وبلاگ در کمتر از یک سال بتواند به موفقیت برسد. البته تاثیر تکنیکهایی نظیر سئو را هم نباید از نظر دور داشت. از لحاظ انگیزه هم قبل از ایجاد وبلاگ باید خیلی جدی مثل هر کار دیگری تصمیم بگیریم اگر انگیزه کافی نداریم و یا انگیزه مان ضعیف است از همان اول بهتر است این کار را شروع نکنیم. لازم است اینجا به نکته ای اشاره کنم و آن این که بعضی ها فکر می کنند که به کمک وبلاگ نویسی می توان یک شبه به درآمد رسید. می خواهم بگویم اگر با این طرز تفکر می خواهید وارد دنیای وبلاگ نویسی شوید بهتر است هرگز نیایید. وبلاگ نویسی و تولید محتوا کاری سخت است و به انگیزه بالایی نیاز دارد‬.
    مهدیکا: وبلاگ های زیادی هستند که هر روز و گاهی روزی چند بار به روز می شوند اما کیفیت محتوای آنها چندان بالا نیست، در عوض وبلاگ هایی هستند با کیفیت محتوای بسیار قابل توجه اما ممکن است سالی چند بار به روز شده و بعد از مدتی نیز کاملا رها شوند، راهنمایی شما در مورد سرعت انتشار مطلب برای وبلاگی که میخواهد به درآمد زایی برسد چیست و چطور باید میان کیفیت و کمیت به یک تعادل مطلوب دست یافت؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫در مورد[Only registered and activated users can see links. ]و بطور خلاصه حداقل باید دو پست در هفته

را در نظر داشت. ولی هیچگاه نباید کیفیت را فدای کمیت کرد. البته مساله دیگری هم که باید در اینجا به آن توجه کرد توانایی و
    ظرفیت مخاطبان برای دریافت مطالب ما است.‬
    مهدیکا: آقای کنت بلانکارد در قسمتی از کتاب سیری در کمال فردی اینطور بیان کرده اند که: “سنجش دقیق میزان پیشرفت به سوی هدف، صبحانه ی قهرمانان است”، فکر می کنید بهترین اهداف برای ایجاد و به روزآوری یک وبلاگ چیست و یک وبلاگ نویس چطور باید میزان پیشرفت خود به سوی هدف را سنجش نماید؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫نمی توان اهدافی را بطور عمومی برای تمام وبلاگ ها بیان کرد. هدف هر وبلاگی به خود آن وبلاگ و البته صاحب امتیاز آن بستگی دارد. عده ای از وبلاگ نویس ها کسب درآمد را به عنوان مهمترین هدف خود انتخاب می کنند عده ای دیگر هم ایجاد یک شبکه از متخصصان و علاقمندان یک زمینه و موضوع را در نظر دارند. بعضی از آنها وبلاگ را برای پروموشن و ترویج کسب و کار خودشان ایجاد می کنند و… مهمترین فاکتورهای سنجش میزان موفقیت یک وبلاگ می تواند درآمد ماهانه وبلاگ، تعداد مشترکان وبلاگ، تعداد بازدید کننده ها و تعداد نظرات ثبت شده به طور متوسط برای هر پست باشد.
    مهدیکا: جنابعالی تعداد نظرات رو به عنوان یکی از فاکتورهای سنجش موفقیت وبلاگ معرفی می کنید، از نظر شما تعاملی بودن برای یک وبلاگ چقدر اهمیت دارد؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫اصلا فلسفه یک وبلاگ تعاملی بودن آن است‬، تعاملی بودن یک وبلاگ یک از مزیتهای وبلاگ نسبت به وب سایت است و به همین دلیل است [Only registered and activated users can see links. ]
    مهدیکا: اگر یک وبلاگ نویس بخواهد به یک وبلاگ نویس حرفه ای تبدیل شده و برای کسب درآمد برنامه ریزی نماید، شما مطالعه چه کتاب و یا چه سایتی رو بهش پیشنهاد می کنید؟‬
    علیرضا جلیلی: ‫در ایران که تا به حال هیچ کتاب خاصی در این زمینه منتشر نشده است و البته به غیر از پراب هم وبلاگ های دیگر شاید در حد یک یا چند پست در مورد وبلاگ نویسی حرفه ای مطلب نوشته باشند. [Only registered and activated users can see links. ] و [Only registered and activated users can see links. ] خوب هستند. اگر هم من بخواهم کتاب[Only registered and activated users can see links. ] را که ترجمه کرده ام و یا [Only registered and activated users can see links. ] را معرفی کنم ممکن است حمل بر خودستایی باشد ولی منابع و وبلاگ های خارجی خوبی در این زمینه وجود دارد که دوستان می توانند به آنها مراجعه کنند.
    ‫مهدیکا: بسیار سپاسگزارم از جنابعالی و متشکر از وقتی که در اختیار مهدیکا قرار دادید.‬
    علیرضا جلیلی: ‫من هم از جناب توکلی و سایت مهدیکا متشکرم و امیدوارم روزی فرا برسد که وبلاگهای خوب فارسی، از جمله مهدیکا به جایگاه واقعی خودشان برسند. به امید آن روز.‬
    تهیه کننده: [Only registered and activated users can see links. ]
    علیرضا جلیلی مطالعه یک ادمین را به شما پیشنهاد کرده است، یک ادمین شانزده ساله را، [Only registered and activated users can see links. ]، مدیر سایت یک ادمین را مطالعه فرمایید.
    ویرایش توسط Saba : 07-27-2012 در ساعت 02:15 PM

2. 2 کاربر مقابل از mahdika عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

Saba (07-27-2012), tabasom (09-10-2012)

3. Top | #2

شماره عضویت
    53
    عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    میانگین پست در روز
    2.32
    تشکر ها
    1,290
    تشکر شده 872 بار در 691 ارسال.
    ممنون جالب بود....