html که زبان ساخت صفحات وب است امکانات محدودی دارد. اینترنت در اصل برای انتقال داده*ها و رساله*های علمی طراحی شد. در آن زمانی زبانی موردنیاز بود که بتواند متن را فرمت کند و تصاویر را به نمایش در آورد. طرح*های تخیلی و جلوه*های چندرسانه*ای لازم نبود، در نتیجه، موقع طراحی HTML این امکانات در نظر گرفته نشد. با محبوب*شدن فوق*العاده*ی اینترنت، مشخص شد که این زبان قدرت کافی برای طراحان وب ندارد، و در نتیجه زبان*هایی چون جاوااسکریپت (JavaScript) به میدان آمدند.
چرا جاوااسکریپت؟
جاوااسکریپت یک زبان برنامه*سازی ساده با فرمان*هایی است که می*تواند مستقیما در HTML جای بگیرد و به همراه HTML به وسیله*ی یک مرورگر تفسیر شود. بدین معنی که کاربران مجبور نخواهند بود برنامه*ها و یا فایل*های ویگه*ای را برای تماشای صفحات حاوی جاوااسکریپت دریافت و بر روی سیستم خود نصب کنند زیرا برنامه*ی مرورگر آن*ها می*تواند کد نهاده*شده*ی جاوااسکریپت را به همان ترتیبی بخواند که HTML را می*خواند. جاوااسکریپت حاوی اطلاعاتی است که به برنامه*ی مرورگر می*گوید که به دنبال کدام ورودی بگردد و با آن چه کند. این زبان برای ردیابی هر نوع ورودی*ای، ماننده داده*هایی که به وسیله*ی حرکت نشانگر ماوس حاصل می*شود، طراحی شد. پس از دریافت ورودی می*تواند آن را پردازش کند و براساس محاسبات خود محتویاتی جدید به وجود بیاورد، یا جلوه*های ویژه*ای را به راه بیاندازد.
استانداردهای چندرسانه*ای فراوانی وجود دارد که کارآمدتر از خروجی*های جاوااسکریپت است، اما محبوبیت جاوااسکریپت به این زودی*ها از بین نخواهد رفت، مهم*تر از همه یادگیری ساده*ی آن است و همچنین می*توان از آن به عنوان یک زبان اسکریپت عالی نام برد. این زبان به عنوان یک زبان عالی برای آموزش مبتدیان مطرح می*شود. وقتی مبانی را یاد بگیرید بخش پیشرفته*ی آن کمی پیچیده*تر از HTML می*باشد.
سادگی جاوااسکریپت این مزیت را دارد که باعث می*شود فایل غیرضروری به یک صفحه*ی وب اضافه نشود و در نتیجه زمان لود صفحه به حداقل برسد.
مزیت دیگر جاوااسکریپت آن است که اکثر جلوه*های آن در واقع مرور وب را بهینه می*سارد و راه بازدیدکنندگان را منحرف نمی*کند. محاسبه*گرهای جاوااسکریپت می*توانند در یک صفحه*ی تنها جای بگیرند، برخلاف محاسبه*گرهای معمولی که از کاربر می*خواهند داده*ها را وارد کند، آن را تسلیم کند و نتیجه را بر روی یک صفحه*ی مجزای دیگر ببیند. جاوااسکریپت اغلب برای ساخت جلوه*های rollover که در بسیاری از صفحات وب می*بینید به کار می*رود، مانند تغییر رنگ لینک یا تغییر تصویر پس از قرارگرفتن نشانگر ماوس روی آن. یکی از کاربردهای مفید جاوااسکریپت آن است که می*تواند برای ساخت فرم*های دینامیکی*ای به کار رود که براساس ورودی کاربر تغییر می*کند، بی آن که لازم باشد که کاربر پیوسته برای بارکردن صفحات جدید در انتظار بماند.
یکی دیگر از مزیت*های فوق*العاده جاوااسکریپت این است که به هیچ نرم*افزار یا پلاگین (plug-in) کمکی برای اجرا نیازمند نیست. شما برای دیدن یک فایل فلش به برنامه*ی Flash Player، برای گوش دادن یک آهنگ به برنامه*ی Real Player و... نیازمندید ولی برای جاوااسکریپت هیچ*کدام از این*ها نیاز نیست.
امنیت
خوشبختانه هرروز امنیت جاوااسکریپت بالاتر می*رود؛ نگارش*های جدید مرورگرها کاربران را بسان یک ژنرال در برابر حملات مخرب جاواسکریپت مقاوم می*سازند.
حال در زیر یک نمونه از جاوااسکریپت را برای شما شرح می*دهیم تا بیش*تر با کاربری آن آشنا شوید. در این نمونه اگر کاربر روی متن برود، رنگ متن تغییر خواهد کرد.
<font color="#۰۰۰۰FF" onmouseover="style.color='#FF۰۰۰۰'" onmouseout="style.color='#ooooFF'">This
Text Will change colors</font>

تذکرات مهم
جاوااسکریپت در میان وبلاگ*نویسان تازه*کار ایرانی بسیار محبوب است. اما اکثر آن*ها پس از یکی دو ماه جاوااسکریپت*های وبلاگشان را حذف می*کنند. بنابراین در انتخاب جاوااسکریپت*هایی که می*خواهید در سایت یا وبلاگتان به کار بگیرید، دقت کنید. هر جاوااسکریپتی که می*یابید را به وبلاگتان اضافه نکنید. این مثل آن است که به غذایی که درست کرده*اید، هر نوع ادویه*ی خوشمزه*ای که به دستتان می*رسد اضافه کنید. قطعا نتیجه دلچسب نخواهد بود. اما اگر از میان آن ادویه*ها، یکی دوتا از بهترین*ها که با هم سنخیت دارند را برگزینید، غذای خود را بسیار خوشمزه*تر خواهید نمود.